Używamy plików cookies aby zapewnić jak najlepsze korzystanie z naszej witryny. OK

Laureaci programu zdrowotnego w Hiszpanii

Nagrodzony program zdrowotny w Hiszpanii jako dobra inwestycja

W 2014 r. otrzymaliśmy hiszpańską nagrodę Xcellens w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dzięki realizowanemu programowi fizjoterapii, który zmniejszył wskaźnik urazów o 65% oraz absencji w pracy o 37% od 2007 r.

Zaangażowanie liderów

Bezpieczeństwo naszych pracowników jest kluczowym punktem Toyota Service Concept. W Hiszpanii doszliśmy do wniosku, że inwestowanie w nowy sprzęt, specjalistyczne szkolenia i poprawę komunikacji nie wystarczą, by całkowicie zapobiec występowaniu wypadków. Zamiast tego skupiliśmy się więc na zmienianiu zachowań pracowników poprzez szkolenia i fizjoterapię.

W 2012 r. zwiększyliśmy zatrudnienie w Dziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy i dokonaliśmy analizy naszych danych od 2007 r. Posortowaliśmy te dane wedle działów i przyczyn wypadków. Przeprowadziliśmy również rozmowy z technikami serwisowymi, aby dowiedzieć się, jakie są przyczyny wysokich wskaźników obrażeń.

W rezultacie badania dowiedzieliśmy się, że najpoważniejszą przyczyną wypadków są nadwyrężenia spowodowane nieprawidłową ręczną obsługą ładunków. Korzystając z wkładu naszych zewnętrznych służb profilaktycznych, opracowaliśmy program fizjoterapii dla wszystkich techników serwisowych, którzy doznali urazów spowodowanych nadwyrężeniem. Podjęliśmy decyzję o przeprowadzaniu co trzy lata szkolenia, gdyż zwykle w okresie następującym po szkoleniu ma miejsce mniejsza liczba wypadków.

 

Nasze podeście, krok po kroku

Dzięki pomocy zewnętrznego fizjoterapeuty, zorganizowaliśmy w naszych zakładach briefing łączący ćwiczenia teoretyczne z praktycznymi. Briefing został nakręcony i rozpowszechniony w ramach wewnętrznego narzędzia kształcenia drogą elektroniczną - Akademia TMHE - udostępniając wiedzę każdej osobie w firmie.

Stwierdziliśmy, że fizjoterapia ma pozytywny wpływ na nasze wyniki. W ciągu ostatnich dwóch lat obniżyliśmy liczbę wypadków spowodowanych nadwyrężeniem o ponad połowę. Technicy, którzy skorzystali z leczenia fizjoterapeutycznego, od tamtej pory nie ulegli wypadkowi, który wydarzyłby się z tej samej przyczyny.

Okazało się również, że nasz plan przynosi korzyści finansowe. Udało się nam zmniejszyć liczbę straconych dni, co spowodowało znaczący spadek kosztów absencji w pracy. Całkowite koszty, których uniknęliśmy dzięki temu programowi, są równe czterokrotności kwoty, którą zainwestowaliśmy w 337 sesji leczenia fizjoterapeutycznego.

Pozytywne wyniki doprowadziły również do znaczącej redukcji świadczeń wypłacanych Ubezpieczycielowi Wypadków przy Pracy. Będziemy inwestować oszczędności w środki bezpieczeństwa i higieny pracy przeznaczone dla naszych pracowników. Po tym, jak udało się nam odzyskać kontrolę nad wypadkami spowodowanymi nadwyrężeniem, możemy zacząć skupiać się na wypadkach spowodowanych uderzeniem osób przez obiekty - drugą z najczęściej występujących w naszej firmie przyczyn urazów. Jesteśmy w trakcie opracowywania projektu ukierunkowanego na analizę i ulepszenie narzędzi i urządzeń obsługiwanych przez naszych techników.

 

Uznanie na zewnątrz

W 2014 r., wraz z czterema innymi firmami hiszpańskimi, otrzymaliśmy nagrodę Xcellens, dzięki naszemu programowi fizjoterapii. Od tamtej pory jesteśmy członkiem Xcellens Club, co umożliwia nam współdzielenie naszej wiedzy i doświadczeń z innymi firmami działającymi w Hiszpanii. W 2015 r. zostaliśmy zaproszeni do przedstawienia wyników programu podczas imprez porównawczych organizowanych przez naszych partnerów EU-OSHA: firmę SEAT w Barcelonie oraz firmę Siemens w Berlinie.

„Dzięki prawidłowym szkoleniom i programowi fizjoterapii, byliśmy w stanie zmniejszyć wskaźnik urazów o 65% i znacząco obniżyć koszty absencji w pracy”.
Elisabeth Folguera Menedżer ds. BHP
Toyota Material Handling Spain

  • Wskaźnik urazów spadł o 65% od 2007 r.
  • Wskaźnik absencji w pracy spadł o 37% od 2007 r.
  • Inwestycja roczna: 10.000 euro
  • Roczne oszczędności: 40.000 euro

Kontakt z mediami

Toyota Material Handling Polska
Marcin Mańka, Marketing Manager
+48 22 753 20 00

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI >

Może Cię również zainteresować

Nasze podejście do zrównoważonego rozwoju

Nasze podejście do zrównoważonego rozwoju

Dzięki wspólnemu wysiłkowi podnosimy poziom bezpieczeństwa, ograniczamy negatywny wpływ na środowisko i optymalizujemy procesy biznesowe.

Dowiedz się więcej >
Zdrowe miejsca pracy dla wszystkich grup wiekowych

Zdrowe miejsca pracy

Poprzez kampanię 2016-2017, wraz z EU-OSHA, dążymy do stworzenia zdrowego i produktywnego środowiska pracy dla wszystkich grup wiekowych.

Dowiedz się więcej >
Gama naszych produktów

Gama naszych produktów

Przyjrzyj się pełnej gamie naszych wózków widłowych, w tym w wersjach dostosowanych do wysokiego składowania, wózków paletowych oraz wózków do kompletacji zamówień.

Dowiedz się więcej >
Droga Toyoty

Droga Toyoty

Nasza misja polega na możliwie największej poprawie wydajności operacji transportu wewnętrznego, z jakimi masz do czynienia w swojej firmie. Aby osiągnąć ten cel, wprowadzamy w życie zestaw wartości nazywany „The Toyota Way.”

Dowiedz się więcej >