Przewodnik po paletach

Paleta - co to właściwie jest?

Paleta to płaska konstrukcja, która jest używana do przesyłania i transportu, umożliwiająca przemieszczanie ładunków taniej, bezpieczniej i bardziej ergonomicznie. Palety, jakie są w użyciu dzisiaj, powstały w czasie II wojny światowej. Nośniki towaru najczęściej wykonuje się z drewna, plastiku lub metalu, a wybór palety lub też innego nośnika uzależniony jest najczęściej od rodzaju transportowanego towaru i środowiska, w którym dany nośnik jest wykorzystywany.

Jaki jest standardowy rozmiar palety?

Międzynarodowe standardy rozmiarowe w zasadzie nie istnieją, ponieważ konstrukcja, definicje standardów oraz terminologia dotycząca palet bardzo się różnią w różnych krajach.
Mimo to standardy krajowe i nieoficjalne branżowe są dość powszechne, aby się z nimi zapoznać prosimy o kontakt z naszym biurem regionalnym. 

Nie wszystkie typy przemysłowych wózków widłowych współpracują z wszystkimi typami nośników towaru - przed wyspecyfikowaniem potrzeb w stosunku do wideł wózka należy koniecznie sprawdzić wymiary palet i ładunku (w tym również wymiary części ładunku wystających poza paletę). Waga i zawartość ładunku determinują środek ciężkości i udźwig wózka konieczny do jego podnoszenia.

Rozmiary palet drewnianych często różnią się w poszczególnych krajach, w zależności od potrzeb. Jednak najczęściej używanym rozmiarem palet w Europie jest 1200 x 800 mm.

Paleta Euro

Co powinieneś wiedzieć o palecie Euro?

  • Do złożenia palety Euro musi być użyte co najmniej 78 gwoździ zastosowanych według zdefiniowanego wzoru.
  • Paleta waży od 20 do 25 kg.
  • Do palety używa się tylko suchego drewna, aby wyeliminowac ryzyko pojawienia się grzybów.
  • Na lewym rogu palety umieszczone jest logo EPAL.
  • Na centralnej nodze można znaleźć kod firmy producenta
  • Na prawym rogu palety umieszczone jest logo EUR.
Paleta Otwarta

Paleta Otwarta (Paleta Euro)

Określana również, jako czterowejściowa, blokowa, paleta Euro

Konstrukcja składa się z bloków połączonych deskami na brzegach i w środku. Z dwóch stron wejście otwarte, a z dwóch pozostałych wejście jest pomiędzy deskami, co daje razem wejście z 4 stron. Europalety umożliwiają łatwe przemieszczanie towarów z użyciem większości typów przemysłowych wózków widłowych . To bardzo popularny rodzaj palety w Europie (za wyjątkiem Wielkiej Brytanii).

Paleta zamknięta

Paleta Zamknięta

Określana również, jako czterowejściowa, blokowa lub paleta GKN

Konstrukcja składa się z bloków połączonych deskami z czterech stron i w środku. Umożliwia łatwe przemieszczanie towarów z użyciem większości typów przemysłowych wózków widłowych, ale nie jest możliwe jej podnoszenie przez wózki wyposażone w ramiona podporowe. Kształt desek umożliwia łatwe podejście wideł pod paletę. To bardzo popularny rodzaj palety w Wielkiej Brytanii.

Paleta Stringer

Paleta Stringer

Znana również jako paleta czterowejściowa, zamknięta od dołu, paleta warzywna, paleta GMA (USA) lub paleta CPC (CDA).

Konstrukcja blokowa z bocznym wzmocnieniem (z wycięciem dla wideł). 2 Wejścia otwarte i 2 wejścia poprzez dolne deski wzmacniające dają w sumie 4 wejścia. Ręczny i elektryczny wózek paletowy oraz wózki z ramionami podporowymi i unoszonymi ramionami podporowymi mogą transportować ten rodzaj palety poziomo. Aby podnieść paletę od strony otwartej potrzebny jest wózek ręczny o niskim profilu (mała wysokość widły), reach truck, wózek z rozszerzonymi ramionami podporowymi lub wózek czołowy. Kształt dolnych desek ułatwia wózkowi wjazd pod paletę.  Ten typ palety stosuje się najczęściej w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.

 

Paleta Bearer

Paleta Bearer

Określana również jako paleta dwuwejściowa, blokowa lub zamknięta

Konstrukcja blokowa z bocznym wzmocnieniem (z wycięciem dla wideł). 2 wejścia otwarte i 2 wejścia poprzez dolne deski wzmacniające dają w sumie 4 wejścia. Ręczny i elektryczny wózek paletowy oraz wózki z ramionami podporowymi i unoszonymi ramionami podporowymi mogą transportować ten rodzaj palety poziomo. Aby podnieść paletę od strony otwartej potrzebny jest wózek ręczny o niskim profilu (mała wysokość widły), reach truck, wózek z rozszerzonymi ramionami podporowymi lub wózek czołowy. Kształt dolnych desek ułatwia wózkowi wjazd pod paletę.

Ten typ palety stosuje się najczęściej w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.

 

12 powodów by kupić wózek BT Lifter

Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu mamy wózki na wszystkie okazje. Godne zaufania, bezawaryjne wózki paletowe, które oszczędzają Twoje pieniądze!

Odkryj wszystkie korzyści

Dlaczego Toyota?

Jesteśmy numerem 1 na świecie w produkcji wysokiej jakości sprzętu do transportu wewnętrznego.

Dowiedz się wiecej

Potrzebujesz pomocy?

Kontakt z nami jest jeszcze łatwieszy. Możesz napisać e-mail lub zadzwonić do nas. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 8 - 16.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz serwisu?

Czekamy na Twój kontakt!

Czemu serwis Toyoty?

Wyczyść wszystko