6 wskazówek, jak oszczędzać w mroźniach

Jednym z większych wyzwań w mroźniach jest utrzymywanie prawidłowej temperatury przechowywania produktów przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Panujące warunki nie powinny mieć negatywnego wpływu na eksploatację wózka. Inne wyzwania mogą polegać na optymalizacji pojemności akumulatora, minimalizacji powierzchni niewykorzystanej i rozwiązywaniu problemów wynikających z kondensacji. Oto kilka wskazówek odpowiadających na te wyzwania i pozwalających zoptymalizować operacje.

1. Stosowanie odpowiedniego sprzętu

Niezawodny, szybki i zwrotny sprzęt do transportu wewnętrznego pozwala zapewnić płynny przepływ towarów, dzięki czemu towary są świeże i nie psują się. Mroźnia to jeden z najtrudniejszych terenów dla transportu wewnętrznego, ponieważ temperatura poniżej zera może wpływać na funkcjonowanie wózków. Dlatego, aby uniknąć awarii i kosztów napraw zalecane są specjalne wózki do mroźni ze specjalnym wyposażeniem (np. olej do pracy w niskiej temperaturze, osie ze stali nierdzewnej itd.). Ponadto, dzięki kontrolom przed rozpoczęciem pracy pracownicy mogą sprawdzić, czy sprzęt jest gotowy do wykonywania zadań bez straty cennego czasu w niskiej temperaturze.

2. Wypełnij przestrzeń

Powierzchnia w mroźniach jest kosztowna. Dlatego konieczna jest optymalizacja powierzchni magazynowej i przechowywania. Można to zrobić, dobierając opcje przechowywania pozwalające jak najwydajniej wykorzystać przestrzeń magazynową. Na przykład zautomatyzowane urządzenia wahadłowe pozwalają zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej przepustowości i minimalizacji liczby pracowników potrzebnych w mroźni.

3. Sprawdź nowe rozwiązania w zakresie zasilania

Czy wiesz, że akumulatory litowo-jonowe tracą niewiele lub w ogóle ze swoich parametrów w mroźni i są aż 30% wydajniejsze energetycznie niż kwasowo-ołowiowe? Umożliwia to dłuższy czas pracy, ładowanie okazjonalne, a w połączeniu z możliwością ładowania wewnątrz mroźni dzięki ogrzewaczowi akumulatorów, wózki mogą funkcjonować przez całą zmianę.

4. Zadbaj o komfort pracowników

Zadbaj o wydajność pracowników nie tylko poprzez odpowiednie ubrania, ale również intuicyjny i niezawodny sprzęt pozwalający pracować im w ciepłych warunkach. Na przykład wyposażenie wózków wysokiego składowania w ogrzewaną kabinę może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Dodatkowy koszt związany z podgrzewaniem kabin szybko się zwraca, ponieważ pozwala utrzymać wysoką wydajność, dlatego, że pracownicy mają komfort pracy i mniej przerw (które są powszechną praktyką mroźniach, zmniejszając produktywność średnio o 10%–15%).

5. Rozważ automatykę do zadań powtarzalnych

Prostym sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników w mroźniach jest automatyzacja określonych procesów. Automatyczne wózki magazynowe do zautomatyzowanego transportu palet lub składowania mogą być wdrażane stopniowo. Pracownikom można wówczas powierzyć zadania alternatywne, podczas których nie są narażeni na trudne warunki pracy.

6. Bądź na bieżąco z przeglądami

Praca w zimnie i wilgoci stanowi duże obciążenie dla maszyn. Dostęp do wykwalifikowanych inżynierów serwisu i oryginalnych części zamiennych ma kluczowe znaczenie dla płynności pracy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jeżeli masz wózki inteligentne, możemy pomóc w usprawnieniu serwisu wózków widłowych za pomocą danych telematycznych. Zawsze zalecamy zamówienie programu serwisowego, szczególnie gdy wózki widłowe eksploatowane są w trudnych warunkach, panujących np. w mroźni.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach w chłodniach
Wyczyść wszystko