6 sposobów sprawdzenia, czy wózek holowniczy pasuje do Twojej działalności

Przedsiębiorstwa ciągle stają przez nowymi wyzwaniami w zakresie jakości, wydajności i bezpieczeństwa. Zwłaszcza w przypadku handlu elektronicznego i zamówień online, które stają się naturalną częścią zachowań zakupowych klientów. Projekty z zakresu efektywności są zazwyczaj związane ze zwiększeniem produkcji, co prowadzi do przenoszenia większej liczby produktów i materiałów. Może to mieć wpływ na ogólny przepływ produkcji, procedury kompletacji lub nawet logistykę na lotnisku. Może to wymagać od firmy ponownego przemyślenia operacji przeładunku materiałów, w celu osiągnięcia zwiększonej przepustowości przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Jednym z rozwiązań może być technologia „bez wideł”: przenoszenie materiałów za pomocą platform ładunkowych z kołami ciągniętymi przez pojazd. Dzięki tym 6 pytaniom, zobaczmy, czy technologia pozbawiona wideł jest dla Ciebie i czy i wózek holowniczy może poprawić efektywność Twojej firmy.

1. Obsługujesz przesyłki małogabarytowe zamiast palet?

W produkcji, w której koncepcja „just-in-time” wymaga dostarczenia określonych komponentów do montażu w danym momencie procesu produkcyjnego, obsługa  przesyłek małogabarytowych jest niezbędna w celu uniknięcia nadmiernej ilości komponentów w całym procesie. Także w branży e-commerce, gdzie pojedyncze produkty są wybierane dla klientów końcowych i sortowane podczas kompletacji, potrzebne są wydajne rozwiązania z zakresu przenoszenia produktów.

W obsłudze pojedynczych przedmiotów wózki holownicze są dobrą alternatywą dla tradycyjnych wózków widłowych. Są bezpieczne, łatwe w manewrowaniu i idealne do transportu palet i wybierania pojedynczych przedmiotów.

2. Czy musisz przenosić wiele ładunków w tym samym czasie?

Wózek holowniczy z ciągiem przyczep oznacza dużą elastyczność w zakresie rodzaju towarów, które można przewozić. Istnieje wiele platform ładunkowych, które można wybrać i połączyć, tworząc pociąg holowniczy. W ten sposób można obsługiwać różne rozmiary ładunków, ładować z jednej lub obu stron, przenosić towary paletami... ma to na celu efektywne wykorzystanie siły roboczej i osiągnięcie maksymalnej wartości dodanej.

3. Czy Twoja produkcja to produkcja typu Lean?

Założeniem obsługi materiałów bez użycia wózka widłowego jest dostarczanie materiałów w miarę ich użycia, zamiast utrzymywania ich nadmiaru na hali produkcyjnej. Wózki holownicze mogą być używane w systemie milk run, wózki holownicze stale krążą po fabryce i zatrzymują się w wyznaczonych punktach, albo zostawiając lub zabierając przyczepy.

Wózki holownicze zapewniają efektywny przepływ; mniej osób jest potrzebnych do przemieszczania tej samej ilości towarów, mniej sprzętu w hali prowadzi do większego bezpieczeństwa i mniejszej ilości wypadków incydentów, zmniejsza się ryzyko powstania wąskich gardeł, zwiększa się elastyczność… wszystko to prowadzi do bardziej efektywnego sposobu pracy.

4. Czy Twoi klienci oczekują wysokiej elastyczności w rozwijającym się rynku e-commerce?

Wraz z rozwojem handlu elektronicznego klienci oczekują bardzo szybkich terminów dostaw. Dlatego kompletacja pojedynczych elementów lub zamówień złożonych powinna być szybka i łatwa. Dedykowane rozwiązania składające się z wózków z regulowanymi przegródkami na skrzynie lub luźne przedmioty ułatwiają sortowanie zamówień podczas kompletacji. Wózki holownicze mogą być również wykorzystywane do uzupełniania zapasów, ponieważ zapewniają elastyczność w przewożeniu ilości dużych i/lub małych towarów do różnych lokalizacji.

5. Bezpieczeństwo i komfort operatorów jest wysoko na liście Twoich priorytetów?

W przypadku pracy z wózkami bez wideł maszt nie zakłóca widoczności. Wózki holownicze ciągną za sobą platformy i poruszają się tylko do przodu, w przeciwieństwie do wózków widłowych, które często muszą cofać, co ogranicza widoczność.

Szczególnie w miejscach ruchliwych, takich jak lotniska, widoczność i bezpieczeństwo mają duże znaczenie. Ponadto wózek holowniczy z miejscem siedzącym oferuje operatorom wygodną przestrzeń pracy podczas jazdy na długich dystansach i w każdych warunkach pogodowych.

Przejście z wózków widłowych na wózki bez wideł to dość duża zmiana. Dlatego ważne jest, aby edukować swoich pracowników, by rozumieli, w jaki sposób będą przemieszczać materiały i współpracować z wózkami holowniczymi.

6. Rozważasz wprowadzenie automatyzacji w swoim magazynie?

Automatyzacja optymalizuje przepływ towarów przy jednoczesnym zmniejszeniu szkód, czasu i kosztów. Pracownicy są dzięki temu dostępni do przeprowadzania bardziej złożonych zadań zamiast powtarzających się procesów. Zautomatyzowane wózki holownicze mogą przejąć transport powtarzalny oraz bezpiecznie i precyzyjnie dostarczać towary na wyznaczone miejsce.

Czy rozwiązanie z wózkami bez wideł może się przydać w Twojej firmie?

Jeśli działasz w którymkolwiek z tych obszarów, wózki holownicze mogą być dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Jeżeli nie wszystkie to część twoich operacji może na tym skorzystać.

 

  • produkcji
  • e-commerce
  • kompletacja zamówień
  • airports
  • lub po prostu przenoszenie obiektów?

Dowiedz się więcej na temat wózków do holowania
Wyczyść wszystko