Jakie informacje musisz posiadać:
Bez wątpienia udźwig wózka musi przekraczać maksymalną wagę ładunku. Nie da się jednak po prostu sprawdzić tej wielkości i rozpocząć działanie.
Rzeczywisty udźwig Twojego wózka z przeciwwagą w konkretnych warunkach, w których jest stosowany, zwany jest również udźwigiem resztkowym. Może on zależeć od wielu czynników: poza wagą ładunku istnieje jeszcze kwestia rozmiaru i kształtu ładunku, rozłożenia ciężaru w ramach ładunku, wysokości przestrzeni magazynowej oraz wszelkich wymaganych dodatkowych osprzętów do wózka widłowego.
Im większy będą one miały wpływ na środek ciężkości, tym mniejszy udźwig resztkowy Twojego wózka z przeciwwagą. Przed dokonaniem zakupu wózka niezbędne jest obliczenie udźwigu, którego naprawdę potrzebujesz
Jakie informacje musisz posiadać:
Jednym z najważniejszych wyborów, który musisz dokonać, jest to, czy skłaniasz się ku wózkowi elektrycznemu, czy wózkowi z silnikiem spalinowym. Określenie sposobu, w jaki wózek będzie wykorzystywany, pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Zastanów się nad liczbą zmian, na które pracuje Twój zakład, przez ile godzin w trakcie zmiany wózek będzie eksploatowany oraz na ile czasu przestoju możesz sobie pozwolić.
Wózki elektryczne mają mniejszą liczbę części ruchomych, co oznacza mniejsze ryzyko problemów i nieplanowanych przestojów. Pod względem kosztów eksploatacji, wyższy wstępny nakład na wózek elektryczny jest bilansowany niższym kosztem paliwa i obniżonymi kosztami konserwacji. Wydajność akumulatora wózków elektrycznych poprawia się ostatnio w zawrotnym tempie - nadal jednak musisz mieć pewność, że harmonogram pozwala na ładowanie i/lub wymianę akumulatora.
Odwrotnie, wózki z silnikami spalinowymi nie potrzebują czasu na ładowanie, a uzupełnianie paliwa jest szybkie, gdy zakład dysponuje odpowiednią infrastrukturą. Silniki spalinowe są dostępne w dwóch różnych wersjach: zasilanej ropą i gazem, co odpowiada różnym środowiskom eksploatacji - co kieruje nas do kolejnego pytania:
Jakie informacje musisz posiadać:
Wózek z przeciwwagą zasilany silnikiem spalinowym będzie najlepszy do zastosowań zewnętrznych, nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Jednakże możliwości jego zastosowania w pomieszczeniach są bardzo ograniczone. Co prawda zależy to od kraju, jednakże często wózki z silnikami diesla nie mogą być legalnie używane we wnętrzach, a wózki zasilane gazem mogą być używane wyłącznie wówczas, gdy w zakładzie zostanie zainstalowany wystarczający układ wentylacyjny do odprowadzania spalin. Wózki z silnikiem diesla wymagają budowy dedykowanej stacji uzupełniania paliwa, zaś wózki na gaz muszą parkować w bezpiecznym obszarze zlokalizowanym na zewnątrz zakładu.
Wózki elektryczne mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz - jednakże w niskich temperaturach wózki zasilane akumulatorami kwasowo-ołowiowymi nie będą działać w pełni wydajnie. Wymagają one również dedykowanej stacji ładowania. Wózki zasilane akumulatorami litowo-jonowymi stanowią alternatywę, która może być ładowana gdziekolwiek, nie wymaga konserwacji akumulatora i działa prawidłowo również w chłodzie.
Jakie informacje musisz posiadać:
Elektryczne wózki widłowe z przeciwwagą są dostępne w wersji trój- i czterokołowej, odpowiedniej do różnych typów przestrzeni operacyjnej. Jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, zdecyduj się na wózek trójkołowy. Jeżeli wózek będzie eksploatowany na zewnątrz lub na nierównej powierzchni, wózek czterokołowy zapewnia lepszą stabilność.
Niektóre wózki zostały zaprojektowane specjalnie dla obiektów wyposażonych w wąskie alejki. Mają one niewielkie podwozie, które umożliwia uzyskanie mniejszego promienia skrętu. Możesz sprawdzić promień skrętu wózka w arkuszu danych; dla wózków marki Toyota można go pobrać ze strony poświęconej konkretnemu wózkowi.
Jakie informacje musisz posiadać:
Gdy kupujesz wózek z przeciwwagą, ważna jest wydajność pracy, tak jak o Twoje pieniądze. Przykładowo, opony wózka muszą być dopasowane do podłoża, po którym się poruszają, oraz do wszelkich wybojów lub przeszkód, na które muszą uważać. Jeżeli występują pochyłe powierzchnie lub rampy, a wózek musi podjeżdżać pod górę, należy upewnić się, że wybrany wózek posiada zdolność do pokonywania tego typu wzniesień.
Jeżeli wózek ma być eksploatowany na zewnątrz, będzie musiał posiadać kabinę, stwarzając tym samym odpowiednie środowisko pracy operatora. Do pracy w pomieszczeniach kabina nie jest niezbędna, jednak może poprawić środowisko pracy operatora poprzez redukcję hałasu.
Komfort operatora jest dużo wyższy w przypadku wózków elektrycznych. Nie emitują spalin i ogólnie nie są tak hałaśliwe. Stanowią pierwszy wybór do prac we wnętrzach, jednakże mogą również być eksploatowane na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych. Oczywiście wózek z przeciwwagą zasilany gazem może być używany w pomieszczeniach, jeżeli dysponujemy odpowiednią wentylacją, jak wspomniano powyżej. Kupując nowy, silnikowy wózek z przeciwwagą, należy upewnić się, że wózek jest zgodny z normą emisji spalin Stage V. Celem normy Stage V jest redukcja emisji przez silniki spalinowe poprzez obniżenie poziomów emisji spalin generowanych przez silniki diesla i benzynowe (LPG).
Mamy nadzieję, że niniejszy przewodnik przyczynił się do objaśnienia tych kwestii, które należy rozważyć podczas nabywania wózka z przeciwwagą. Poniżej opisaliśmy cztery powszechne typy zastosowań i dopasowaliśmy je do zalecanych modeli wózków, aby pomóc Ci w dokonaniu wyboru. W ofercie posiadamy wózki z przeciwwagą o podobnym udźwigu, zarówno zasilane elektrycznie, jak i spalinowe, jeżeli skłaniasz się ku jednemu ze źródeł zasilania.
Rekomendacja:
Trójkołowe, kompaktowe modele Traigo 24 oraz Traigo 48 oferują zręczność w zakresie transportowania ładunków w przestrzeniach o dużym zagęszczeniu obiektów.
Rekomendacja:
Czterokołowy model Traigo 48 oferuje stabilność i możliwość podnoszenia cięższych ładunków na duże wysokości.
Rekomendacja:
Modele Traigo80 i Tonero LPG oferują stabilność na nierównych podłożach oraz zręczność w zakresie transportowania ładunków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Rekomendacja:
Model Traigo80, przeznaczony do ładunków o wysokim tonażu, oraz model Tonero oferują stabilność na nierównych podłożach i możliwość podnoszenia cięższych ładunków na duże wysokości.