Technologia wodorowych ogniw paliwowych

Wózki widłowe z wodorowymi ogniwami paliwowymi łączą w sobie ekologiczność wózka elektrycznego z praktycznością i krótkim czasem tankowania znanym z wózków spalinowych.

Co technologia ogniw paliwowych oznacza dla Twojego wózka widłowego

W każdej branży istnieje dążenie do przyjęcia technologii niskoemisyjnych, co w większości przypadków oznacza korzystanie z energii elektrycznej. W rezultacie, istnieje większe zapotrzebowanie zarówno na energię elektryczną i infrastrukturę stosowaną do jej dostarczenia. Wystarczy wspomnieć na przykład o tym, jak wiele ładowarek do wózków zostało zainstalowane na terenie węzłów transportowych. 

Magazyny chcą korzystać z energii elektrycznej, ale nie chcą być ograniczane pojemnością „sieci” ani czasem ładowania akumulatora. Tu właśnie wkraczają wózki na ogniwa paliwowe. Napędzane wodorem wózki tankuje się do pełna w 2-3 minuty, wytwarzają zero emisji w przypadku stosowania „zielonego” wodoru, a ponadto wodór można łatwo przechowywać na terenie zakładu zapewniając kontrolę nad jego podażą.  

90% wózków widłowych Toyoty to wózki elektryczne, w tym wózki zasilane akumulatorami litowo-jonowymi i wodorem. Doświadczenie Toyoty w dziedzinie napędzanych wodorem wózków widłowych sięga ponad 15 lat wstecz.

Jak działa wodorowe ogniwo paliwowe w wózku widłowym?

System ogniwa paliwowego wózka składa się z zestawu ogniw paliwowego, zbiornika wodoru o ciśnieniu 350 barów, małego akumulatora litowo-jonowego do tymczasowego przechowywania nadmiaru energii oraz wentylatora. Wszystko to mieści się w odlewanej ramie wielkości klasycznego akumulatora kwasowo-ołowiowego, którą można stosunkowo łatwo zainstalować w konwencjonalnym elektrycznym wózku widłowym. 

Wewnątrz stosu ogniw paliwowych wodór miesza się z powietrzem, gdzie reaguje z tlenem w powietrzu, tworząc wodę.Podczas tej reakcji chemicznej uwalniana jest energia elektryczna, która jest gromadzona i wykorzystywana do napędzania silników elektryczny napędu oraz mechanizmu podnoszenia i przechylania wózka widłowego. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o wózkach widłowych na wodorowe ogniwa paliwowe? Przeczytaj nasz artykuł z najczęściej zadawanymi pytaniami >>

Czy powinienem używać wózków z ogniwami paliwowymi?

Nie masz pewności, czy wodór jest odpowiedni dla Ciebie? Po prostu zadaj sobie następujące pytania. Jeśli odpowiesz im wszystkim „nie”, możesz chcieć zbadać inne źródła energii. Jednam im więcej razy udzielisz odpowiedzi „tak”, tym bardziej prawdopodobne jest, że wózki z wodorowymi ogniwami paliwowymi będą najlepszym wyborem dla Twojej działalności. 

Quiz samodzielnej oceny

Skąd pochodzi wodór?

Wodór klasy energetycznej uzyskuje się poprzez oddzielenie go od innych pierwiastków z cząsteczek, w których występuje (takich jak woda, węglowodory czy biomasa). Dwie najczęściej stosowane metody to reforming parowy i elektroliza. Elektroliza jest uważana za najczystszy proces z dwóch powyższych. Jeśli taka elektroliza jest zasilana przez odnawialne źródło energii (takim jak energia słoneczna lub wiatr), produkt końcowy można zakwalifikować jako „zielony wodór”. 

Czy mogę wyprodukować własny wodór?  


Produkcja własnego wodoru na miejscu jest możliwa przy użyciu własnego elektrolizera. Alternatywnie wodór może być dostarczany liniami na dachu lub podziemnymi, w butlach gazowych lub przy pomocy specjalnych przyczep. Oznacza to, że przechowywanie i tankowanie może odbywać się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.  

Zasilanie wodorowymi ogniwami paliwowymi od dawna uważane jest za opcję przyjazną dla środowiska, lecz obecnie jest również bardzo opcją praktyczną. Wózki napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi są: 

Sustainability Icon

Zrównoważone

Wózki pracują z zerową emisją, ponieważ jedynym produktem odpadowym jest woda destylowana. Stosowanie „zielonego wodoru” sprawia, że cały cykl życia wodoru jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Nie zawierające żadnych toksycznych chemikaliów wózki są bezpieczne dla operatorów.

Icon reliable

Niezawodne

Zbiorniki na paliwo wodorowe mają długą żywotność, a jednocześnie mają niskie wymagania co do konserwacji. Brak utraty wydajności podczas użytkowania i możliwość okazjonalnego tankowania bez szkody dla żywotności akumulatora.

Produktywne

Tankowanie zajmuje tylko 2-3 minuty i nie ma potrzeby wymiany akumulatora. Wodór można przechowywać na kilka różnych sposobów i nie wymaga dedykowanej przestrzeni magazynowej ani systemu wentylacji. To sprawia, że wodorowe ogniwo paliwowe jest wysoce wydajną opcją.

Elastyczne

Tankowanie może odbywać się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach oraz w niskich temperaturach i w dowolnym momencie. Istniejące wózki można doposażyć w zbiorniki, które nie zajmują dużo miejsca.

Czy ogniwo paliwowe zwraca się jako inwestycja?

Przejście na wózki z ogniwami paliwowymi wymaga wcześniejszej inwestycji w infrastrukturę wodorową w Twoim zakładzie.Taka inwestycja zaczyna się natychmiast zwracać dzięki regularnym oszczędnościom na kosztach eksploatacji. Czas pełnego zwrotu zależy od charakteru twoich operacji - warto to uważnie przeanalizować przez podjęciem decyzji, czy ogniwa paliwowe są odpowiednie właśnie dla Ciebie. 

Kiedy wodór sprawdza się najlepiej? 


Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie ogniw paliwowych będzie miało największy sens biznesowy w przypadku dużych flot zlokalizowanych w jednym miejscu.Zastosowania, w których wózki są użytkowane wielozmianowo lub w których często wymieniane są akumulatory, będą się również charakteryzować szybszym zwrotem. 

Istnieją jednak inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem zmiany. Aby upewnić się, że dokonujesz najlepszego wyboru, weź udział w znajdującym się wcześniej na tej stronie quizie samodzielnej oceny. 

Wózki na ogniwa paliwowe od Toyoty

Około 90 procent floty elektrycznych wózków widłowych Toyoty jest obecnie dostępnych z technologią ogniw paliwowych, a ponadto stale poszerzamy naszą ofertę wózków z ogniwami paliwowymi.Korzystamy z energii wodoru w naszych własnych fabrykach w Japonii i we Włoszech, a także z wraz z naszymi partnerami we Francji, Norwegii i Finlandii.Dzięki temu praktycznemu doświadczeniu zdobyliśmy wiedzę z pierwszej ręki na temat wymagań, możliwości i trudności związanych z instalacją systemu energii wodorowej. Gdy tylko możemy, przekazujemy ją naszym klientom. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o wózkach widłowych na wodorowe ogniwa paliwowe? Przeczytaj naszą stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami >>

Chcieć dowiedzieć się więcej? 


Twój lokalny przedstawiciel Toyoty z przyjemnością omówi z Tobą naszą ofertę i doradzi, jak sprawić, by wózki na ogniwa paliwowe działały na Twoją korzyść. 

 

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Ogniwa paliwowe - wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest technologia ogniw paliwowych, jak działa i czy jest odpowiednia dla Twojej działalności? Przeczytaj naszą stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi technologii ogniw paliwowych.

Czytaj więcej >>

Jak zasilać swoje wózki

Od silników spalinowych po technologię ogniw paliwowych - mamy wszelkie rozwiązania z dziedziny zasilania, które będą najlepiej pasować do Twojej działalności. Dowiedz się więcej o naszych rozwiązaniach z dziedziny zasilania wózków widłowych.

Czytaj więcej >>

Rozwiązania litowo-jonowe firmy Toyota

Teraz w ofercie w pełni zintegrowane akumulatory litowo-jonowe dla całego asortymentu, montowane zgodnie ze standardami wysokiej jakości TPS Toyoty.

Dowiedz się więcej >

Nasze podejście do zrównoważonego rozwoju

Nasze podejście do zrównoważonego rozwoju

Dzięki wspólnemu wysiłkowi podnosimy poziom bezpieczeństwa, ograniczamy negatywny wpływ na środowisko i optymalizujemy procesy biznesowe.

Dowiedz się więcej >

Wyczyść wszystko