Firma Ecochem stawia na system regałów i półautomatyczne transportery ładunków Toyota

W swojej nowej fabryce w Willebroek firma Ecochem International produkuje dodatki zmniejszające palność oparte na przyjaznych dla środowiska środkach chemicznych. Jest to szybko rozwijający się sektor, co wymagało budowy nowego magazynu. Firma Ecochem wybrała nie tylko wózki widłowe Toyota, ale także nasz system regałów i półautomatyczne transportery ładunków.

Fakty i dane

  • Firma: Ecochem
  • Lokalizacja: Willebroek, Belgia
  • Sektor: Produkcja
  • Zastosowania: Transport poziomy, składowanie
  • Produkty: półautomatyczne transportery ładunków Toyota Radioshuttle z regałami, regały konwencjonalne, 10 silnikowych wózków z przeciwwagą, 1 wózek wózek podnośnikowy, 1 wózek wysokiego składowania


W swojej nowej fabryce w Willebroek firma Ecochem International produkuje dodatki zmniejszające palność oparte na przyjaznych dla środowiska środkach chemicznych. Jako firma działająca w tym szybko rozwijającym się sektorze, musiała ona wybudować nowy magazyn. Ecochem od kilku lat jest częścią Incedin Holding. Ambicją tej grupy jest umożliwienie firmie Ecochem silnego rozwoju wewnątrz korporacji i poszukiwanie możliwości przejęć zarówno na rynku dodatków zmniejszających palność jak i środków gaśniczych.
- Budowa nowego magazynu wpisuje się w tę strategię - mówi Tim Buelens, dyrektor operacyjny Ecochem. Dlatego też Willebroek musi stać się węzłem grupy, także ze względu na swoje atrakcyjne pod względem logistycznym położenie w pobliżu kanału morskiego Bruksela-Skalda. - Rozpoczynamy właśnie produkcję preparatów zmniejszających palność opartych na szerokiej gamie soli nieorganicznych, w tym fosforanów. Do fabryki w Willebroek transportowane są luzem statkami od dostawców różne surowce, a procesy produkcyjne obejmują złożony zestaw zabiegów fizycznych, takich jak suszenie, mieszanie, mikronizowanie, zagęszczanie, dyspergowanie itp. - wyjaśnia Tim Buelens.

Efektywne przechowywanie 3300 big-bagów

Kilka miesięcy temu firma Ecochem otworzyła nowy biurowiec w Willebroek, a hala fabryczna w tej lokalizacji działa już od roku. Dzięki budowie nowego magazynu przestrzeń magazynowa firmy rozrosła się z 1000 do 2500 miejsc na big-bagi. Kilka tygodni temu nastąpiła kolejna rozbudowa z 2500 do 3300 miejsc magazynowych. - Dzięki rozwiązaniu składowania regałowego Toyoty udało nam się uzyskać maksymalną pojemność magazynową na ograniczonej przestrzeni - zauważa Tim Beulens.


Podczas planowania magazynu firma Ecochem rozważała zastosowanie oddzielnych regałów bądź regałów wjezdnych lub regałów blokowych z systemem półautomatycznych transporterów ładunków. Firma wybrała ostatnią opcję z dwoma urządzeniami radioshuttle. Dużą zaletą półautomatycznych transporterów ładunków  jest to, że nie mogą poruszać się w prawo lub w lewo w regale, dzięki czemu big-bagi nie rozrywają się już podczas ich umieszczania i wyjmowania z regałów.
"Te sproszkowane dodatki powodują ogromny bałagan w przypadku rozerwania big-bagu. Dzięki półautomatycznym transporterom ładunków jesteśmy w stanie utrzymywać nasz magazyn w czystości" - stwierdza Tim Beulens. 

"Ostatecznie zdecydowaliśmy się na system LIFO (ostatnie przyszło, pierwsze wyszło) z 12 rzędami na korytarz w regale. Dwa korytarze mogą pomieścić całą ciężarówkę 24 big-bagów, co oznacza, że kwestia FIFO-LIFO (pierwsze przyszło, pierwsze wyszło - ostatnie przyszło, pierwsze wyszło) nie ma dla nas tak naprawdę znaczenia, ponieważ w korytarzu wciąż jest dostępny pełen ładunek z identycznymi produktami" - podkreśla Tim Beulens.
Ponadto Ecochem posiada oddzielny regał do przechowywania nadwyżek. - Nasz poprzedni magazyn jest nadal przez nas używany, głównie do przechowywania surowców, podczas gdy gotowe wyroby są składowane w nowym magazynie - mówi Tim Beulens.

Zaufanie do Toyoty jako patnera

Firma Ecochem zbadała rynek systemów regałów magazynowych. - "Zwróciliśmy się o oferty do różnych dostawców, ale przekonała nas Toyota, ponieważ firma ta produkuje własne półautomatyczne transportery ładunków, podczas gdy większość innych dostawców po prostu kupuje je od innych. Co więcej, używaliśmy już kilka wózków widłowych Toyoty, z których byliśmy zadowoleni, więc zdecydowaliśmy się na współpracę ze znanym nam partnerem" - wyjaśnia Tim Beulens, który również zwraca uwagę, że Ecochem postrzega Toyotę jako dostawcę z najwyższej półki. Dlatego do umieszczania palet o masie do 1300 kg w najwyższym miejscu magazynu firma wybrała wózek podnośnikowy BT Reflex.

Rozwiązania zorientowane na klienta

Wysoki stopień responsywności marki decyduje o jej jakości. - Gdy pojawiają się pytania, odpowiedzi przychodzą szybko i właśnie tego każdy oczekuje jako klient - kontynuuje Tim Beulens. Ponadto Ecochem uważa również, że ważne jest, aby dostawca wózków widłowych był powiązany z dostawcą regałów. - Prowadzi to do oferowania rozwiązań zorientowanych na klienta, które w razie potrzeby można również bardzo szybko dostosować - mówi Tim Beulens.

Mówiąc to, odnosi się na przykład do dwóch dodatkowych korytarzy, które zostały dodane później, czy przekształcenia jednego z nich w korytarz awaryjny prowadzący do drzwi ewakuacyjnych. Aby spełnić wszystkie wymogi bezpieczeństwa, należało zainstalować dodatkowe ściany. - Dzięki temu wiadomo także, że w przyszłości możesz również liczyć na dostawcę regałów. Jest to dla nas ważne, ponieważ w niedalekiej przyszłości chcemy zastosować WMS (magazynowy system informatyczny) ze śledzeniem kodów kreskowych. Będzie to idealne połączenie z półautomatycznymi transporterami ładunków i znacznie poprawi wydajność magazynu - podsumowuje Tim Beulens.

Zobacz więcej o naszych półautomatycznych transporterach ładunków

Zobacz również

Półautomatyczne transportery wahadłowe umożliwiają składowanie towarów w wysokim zagęszczeniu

Wiodący światowym producent żywności, firma Döhler, potrzebowała rozwiązania do składowania tysięcy palet z żywnością w chłodni. W związku z tym Toyota Material Handling dostarczyła tej firmie system regałów z półautomatycznymi transporterami wahadłowymi, który to, dzięki efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni jest idealnie dopasowany do specyfiki chłodni

Serwisant

Serwis

Nasze programy serwisowe sprawiają, że Twoja firma nigdy nie musi przerywać działalności. Dzięki nim w pełni wykorzystujesz możliwości wózków, bez względu na ich markę, oraz możesz planować pracę z dużą dozą pewności siebie.

Dowiedz się więcej >

Działalność produkcyjna

Działalność produkcyjna

Jednym z głównych obszarów, w których służymy pomocą, jest działalność produkcyjna. Jesteśmy dumni z tego, że możemy dostarczać Państwu najlepsze rozwiązania przyczyniające się do prowadzenia działalności produkcyjnej w jak najbardziej wydajny i oszczędny sposób.

Dowiedz się więcej >

Rozwiązania regałowe

Rozwiązania regałowe

Pomożemy ci zoptymalizować działalność, ograniczyć koszty i zwiększyć produktywność dzięki optymalnemu rozwiązaniu w zakresie składowania.

Dowiedz się więcej >

Wyczyść wszystko