Będąca jednym z wiodących sklepów internetowych z produktami dla domu na terenie Europy i Brazylii firma home24 dzięki dobrze zorganizowanemu przepływowi pracy logistycznej skupia się na zadowoleniu klienta jako na jednym ze swoich głównych celów. Dlatego też Toyota Material Handling wspiera home24 w tworzeniu lepszych procesów w magazynie firmy w Halle (Saale) w Niemczech. Z pomocą niezawodnego sprzętu do transportu wewnętrznego marki Toyota, home24 udaje się prowadzić dostawy do swoich klientów w wydajny i skuteczny sposób.
home24 to wiodąca platforma e-commerce specjalizująca się w sprzedaży produktów dla domu, działająca na terenie Europy kontynentalnej i Brazylii. Dzięki ponad 100 000 artykułom pochodzącym od ponad 500 producentów, firma oferuje unikalny wybór dużych i małych mebli do domu i ogrodu, materacy oraz oświetlenia. home24 ma centralę w Berlinie i zatrudnia ponad 1500 osób na całym świecie. Platforma jest dostępna na siedmiu rynkach europejskich: w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Belgii i Włoszech, jak również w Brazylii.
home24 oferuje swoim europejskim klientom bezpłatną dostawę i zwroty bez względu na wielkość i wagę przesyłki. „Zadowolenie klientów jest dla nas bardzo ważne: oczekują od nas najlepszej obsługi. Dlatego tak ważne jest terminowe dostarczanie nawet dużych mebli do naszych klientów” – mówi Jens Kraska, Project Manager s Dziale Magazynowym home24. Skuteczne działanie magazynu, w tym doskonale skoordynowanych procesów logistycznych, ma kluczowe znaczenie dla działalności firmy. Umożliwia to nowe centrum logistyczne home24 w Halle (Saale). Centrum ma 36 tys. miejsc magazynowych na 70 tys. m² z wysokością składowania do 10,50 metrów.
„Nasze procesy muszą działać sprawnie. Dlatego wszystko musi być z góry zaplanowane i doskonale zaaranżowane. Jak to ma działać bez rozsądnej technologii?” – dodaje Jens Kraska. Aby zaprojektować procesy logistyczne w magazynie wysokiego składowania home24, Toyota zaangażowała się w jego budowę na wczesnym etapie i zaprojektowała zindywidualizowaną flotę do transportu wewnętrznego w celu spełnienia wymagań technicznych i logistycznych firmy.
Cechą szczególną tego magazynu jest sposób przechowywania: na półkach nie znajdują się palety, ale kontenery rolkowe, zaprojektowane specjalnie do przechowywania mebli. Dlatego wózki widłowe transportujące towary w obrębie magazynu muszą spełniać specjalne wymagania: „W tej chwili po magazynie jeździ 56 pojazdów, w tym elektryczne wózki paletowe i wózki wysokiego składowania. Obecnie planujemy rozbudowę naszej floty” – wyjaśnia Jens Kraska. Lars Kalisch, Dyrektor Sprzedaży w Toyota Material Handling, zna firmę home24 od 2014 roku i doradzał przy zakładaniu pierwszych dwóch centrów dystrybucyjnych w Ludwigsfelde (2014) i Walsrode (2015).
Przenoszenie mebli na wysokości 10,5 m wymaga najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz odpornego na stres operatora. Standardowe sterowanie masztem umożliwia płynne podnoszenie i opuszczanie ze stałą prędkością, co pozwala operatorowi na spokojną i precyzyjną pracę na wysokości. Aby zapewnić ergonomię i bezpieczeństwo, wózki wysokiego składowania są wyposażone w szklany dach oraz wyświetlacz wagi i wysokości.
Doskonała widoczność w każdą stronę z fotela kierowcy zapobiega powstawaniu wad postawy u operatora. Doskonała widoczność pozwala również na łatwe układanie i pobieranie wysoko składowanych towarów. Dzięki kamerze przy widłach operator może precyzyjnie układać i pobierać wszystkie towary z pomocą ekranu.
Sukces całej operacji opiera się na synergii wszystkich procesów. Szczególną usługą oferowaną przez home24 jest dostawa na zamówienie klienta, która wymaga niezawodnego wewnętrznego przepływu towarów. Przed dostarczeniem towaru umawiamy się z klientem, by uzyskać odpowiedź na pytanie: „Kiedy możemy dostarczyć zakupiony towar? Jest to niezbędne, by zorganizować logistykę i sprawić, by wszystko ze sobą współgrało. Do transportu produktów potrzebujemy odpowiedniego wózka widłowego, innymi słowy: bardzo ważne jest, abyśmy mogli mieć zaufanie do transportu wewnętrznego” – podkreśla Jens Kraska.
Jednak do wyboru Toyoty przekonała Kraskę nie tylko technologia produktu. „Nie chcę być postrzegany wyłącznie jako kupujący: chcę być traktowany poważnie jako klient ze swoimi specyficznymi wymaganiami. Dla mnie to bardziej partnerstwo z Toyotą niż współpraca.”. Toyota i home24 już planują kolejne projekty mające na celu dalszą optymalizację procesów logistycznych w firmie. W przyszłości będą również korzystać z wózków holowniczych Toyoty w zakładzie w Halle.