Meira Nova rozszerza flotę wózków z akumulatorami litowo-jonowymi po udanych pierwszych doświadczeniach

Meira Nova to fińska spółka dostarczająca żywność i napoje do restauracji i firm kateringowych. Po wzięciu udziału w demonstracji produktów Toyota Material Handling Finland w 2014 r., Meira Nova zainteresowała się technologią akumulatorów litowo-jonowych. Po udanych pierwszych doświadczeniach z czterema wózkami Toyota (dwa BT Levio LPE i dwa BT Optio OSE, obydwa modele wyposażone w akumulatory litowo-jonowe), spółka zdecydowała się nabyć kolejne dwa wózki BT Levio LPE oraz cztery BT Optio OSE z akumulatorami litowo-jonowymi.
Ładowanie lithium-ion truck

Wysoka efektywność i produktywność

Po pierwsze, akumulatory litowo-jonowe oferują wyższą wydajność energetyczną i eliminują konieczność wymiany akumulatorów pomiędzy trzema zmianami. Dzięki możliwości krótkiego ładowania, Meira Nova może oszczędzać koszty, gdyż nie jest potrzebna oddzielna przestrzeń do wymiany akumulatorów lub na przechowywanie drugiego akumulatora, tym samym nie są konieczne żadne dodatkowe czynności utrzymaniowe. Wręcz przeciwnie, akumulatory wózków mogą zostać łatwo i szybko naładowane ponownie, co skraca czas niepotrzebnych przestojów.

Oznacza to, że pracownicy mogą ładować akumulatory w wózkach w trakcie przerwy na kawę i lunch: poprawia to wydajność operacyjną i produktywność spółki. Porównajmy: wymiana akumulatorów ołowiowo-kwasowych zajmuje za każdym razem 2-3 minuty, co w ogólnym rozrachunku zabiera dużo czasu, gdy dysponujemy dużą liczbą wózków. Zamiast tego, akumulatory litowo-jonowe optymalizują działania firmy Meira Nova, poprzez umożliwienie jej pracownikom nieprzerwanej obsługi wózków

Wózek z baterią litowo-jonową w magazynie

Pozytywne doświadczenia operatorów

W firmie Meira Nova opinie kierowców w odniesieniu do wyboru sprzętu mają duże znaczenie. Ich pierwsze doświadczenie z wózkami Toyota wyposażonymi w akumulatory litowo-jonowe okazało się udane: kierowcy byli zadowoleni z niezawodności i bezpieczeństwa wózków. Przekonało ich to do zamówienia większej liczby wózków i rozszerzenia floty wózków wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe.

„Praca na wózkach wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe jest praktyczna: nie tylko ich ładowanie jest łatwiejsze i bardziej ergonomiczne, lecz także zajmuje mniej czasu. Mogę po prostu podłączyć wózek do gniazdka, zamiast wymieniać cały akumulator”, twierdzi Katja Sysioja, pracowniczka obsługująca wózek wyposażony w akumulator litowo-jonowy w Meira Nova.

Mężczyzna prowadzi wózek z bateria litowo-jonowa

Oszczędność energii i kosztów

Wreszcie, korzystanie z akumulatorów litowo-jonowych jest przyjazne dla środowiska i budżetu. Ładowanie akumulatorów litowo-jonowych nie powoduje emisji gazu, zanieczyszczeń lub zapachów. Emisje dwutlenku węgla zostały również znacząco zmniejszone. Każdy wózek wymaga zainstalowania tylko jednego akumulatora, gdyż nie jest już konieczna ich wymiana. Ponadto cykl życia akumulatorów litowo-jonowych jest trzykrotnie dłuższy od akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które zastępują. Podczas gdy akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają konserwacji i tym samym generują dodatkowe koszty, technologia litowo-jonowa pozwala redukować koszty i zwraca się w ujęciu długoterminowym. Dodatkowo Toyota zaoferowała firmie Meira Nova korzystniejszą cenę w porównaniu z konkurencją.

„Wybraliśmy akumulatory litowo-jonowe Toyota z kilku powodów: nie tylko ze względu na rozsądną cenę, lecz także z racji tego, że nie jest konieczna wymiana akumulatorów, w związku z tym nie są generowane dodatkowe koszty serwisowe”, mówi Timo Juvonen, Kierownik ds. Serwisu w Meira Nova. Meira Nova uznała współpracę z firmą Toyota za pozytywne doświadczenie, zaś korzyści płynące z zastosowania akumulatorów litowo-jonowych ostatecznie przekonały kierownictwo do zamówienia kolejnych wózków Toyota wyposażonych w takie akumulatory. Niezawodność wózków oraz zwrot z inwestycji stworzyły wyraźną różnicę

Gama produktów Toyota z akumulatorami litowo-jonowymi

Gama produktów wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe, oferowanych przez Toyota Material Handling Europe, obejmuje elektryczne wózki paletowe, układarki stosów, wózki do kompletacji zamówień, wózki wysokiego składowania, wózki ciągnikowe oraz 48-woltowy wózek z przeciwwagą, który jest pierwszym tego typu modelem na rynku.

Technologia akumulatorów litowo-jonowych jest szczególnie korzystna w zastosowaniach wielozmianowych. Ponieważ akumulatory te pozwalają na krótkie ładowanie, wymiana akumulatorów nie jest już potrzebna, podobnie jak dodatkowa przestrzeń na zapasowe akumulatory oraz stacje ładowania. Zamiast tego, akumulatory mogą zostać szybko naładowane podczas przerw. Akumulatory litowo-jonowe nie wymagają również konserwacji, co skraca czas przestoju do minimum, a to z kolei pozwala uzyskać wyższą produktywność pracy.

Innowacje i technologie przyszłości

Innowacje i technologie przyszłości

Smart Logistics oraz Logiconomi już dzisiaj stanowią źródło rozwiązań pozwalających nam na realizację naszej wizji przyszłości.

Dowiedz się więcej >

Rozwiązania litowo-jonowe firmy Toyota

Teraz w ofercie w pełni zintegrowane akumulatory litowo-jonowe dla całego asortymentu, montowane zgodnie ze standardami wysokiej jakości TPS Toyoty.

Dowiedz się więcej >

Gama naszych produktów

Gama naszych produktów

Przyjrzyj się pełnej gamie naszych wózków widłowych, w tym w wersjach dostosowanych do wysokiego składowania, wózków paletowych oraz wózków do kompletacji zamówień.

Dowiedz się więcej >

Nasze podejście do zrównoważonego rozwoju

Nasze podejście do zrównoważonego rozwoju

Dzięki wspólnemu wysiłkowi podnosimy poziom bezpieczeństwa, ograniczamy negatywny wpływ na środowisko i optymalizujemy procesy biznesowe.

Dowiedz się więcej >

Wyczyść wszystko