Europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju w kwestiach społecznych – Własna siła robocza, Pracownicy w łańcuchu wartości i otoczenie społeczne – wymagają od firm sprawozdawczości dotyczących ich istotnego oddziaływania, ryzyka i możliwości w kontekście społecznym. Naszym celem jest zapewnienie przejrzystości w zakresie naszych praktyk, zasad i środków w kwestiach społecznych.
‘Chcemy codziennie udowadniać, że ludzie są na pierwszym miejscu’
Peter Damberg,
Starszy Wiceprezes ds. Zasobów Ludzkich
Nieustannie inwestujemy w naszych ludzi, rozwijając i utrzymując ich kompetencje zawodowe i osobiste. Wykonujemy również pomiary zadowolenia pracowników w poszczególnych lokalizacjach, aby chronić ich dobrostan.
W roku 2023 uzyskaliśmy ocenę wynoszącą 77% na platformie EcoVadis za naszą transparentność i sprawozdawczość w kategorii „Praktyki pracownicze i prawa człowieka”. To plasuje nas wśród czołowych 1% spośród ponad 100 000 firm świadczących usługi dla biznesu (B2B) na całym świecie.
Jeśli chodzi o ponad 13 000 naszych pracowników, wspólnie odpowiadamy za ich zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Liderzy muszą zapewnić bezpieczne środowisko pod względem fizycznym i psychicznych, aby stworzyć kwitnącą kulturę. Pracownicy są zobowiązani do przestrzegania wytycznych dotyczących bezpieczeństwa oraz do podejmowania aktywnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia sobie i swoim współpracownikom.
Szanujemy wszystkich jednakowo, akceptujemy różnice i odzwierciedlamy globalny charakter rodziny Toyota oraz jej wartości. Od wielu lat współpracujemy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, by tworzyć bezpieczniejsze i zdrowsze miejsca pracy dla wszystkich. W roku 2023 nasza kadra kierownicza podpisała nowe zobowiązanie dotyczące różnorodności, równości i włączenia. Zgodnie z tym zobowiązaniem, aktywnie propagujemy kulturę pracy, która w sposób priorytetowy traktuje różnorodność, włączenie społeczne i równość szans.
Dowiedz się o S1 - Nasza własna siła robocza w naszym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju >>
‘Jestem dumna, że w naszej firmie skupiliśmy się na różnorodności, równości i włączeniu społecznym, ale pokornie przyznaję, że przed nami długa droga, która wymaga wytrwałości i cierpliwości.
Liderzy i menedżerowie są ważnymi wzorami do naśladowania, jednak każda osoba w naszej firmie ma obowiązek przyczyniać się do tworzenia wspaniałego miejsca pracy, które chcemy wspólnie tworzyć. Liczy się wysiłek każdej osoby’
Maria Hagegård, Starszy Menedżer ds. Projektów HR
Ponad 80% naszych dostawców jest zlokalizowanych w pobliżu zakładów produkcyjnych, dzięki czemu możemy wspierać lokalną gospodarkę i zmniejszać obciążenia związane z transportem. Niemniej jednak wielu innych dostawców posiada siedziby w różnych krajach, w których ochrona prawna pracowników jest różna.
Praktyki pracownicze oraz prawa człowieka w łańcuchu wartości stwarzają wyzwania dla całej branży, którym żadna firma nie jest w stanie sprostać samodzielnie. Budujemy możliwości, by móc w przyszłości skupić się na tej tematyce – po zapoznaniu dostawców z platformą EcoVadis będziemy mogli korzystać z jej wbudowanych narzędzi do mapowania ryzyka, by zbadać praktyki pracownicze i prawa człowieka zarówno w naszych zakładach, jak i w zakładach naszych dostawców. Dzięki temu uzyskamy lepszy ogólny obraz praktyk społecznych stosowanych przez naszych dostawców wobec ich poddostawców.
Zgodnie z naszym Kodeksem Postępowania dla Dostawców naszym celem jest prowadzenie działalności w sposób sprawiedliwy i uczciwy oraz tworzenie zrównoważonego łańcucha wartości – chcemy stać się najbardziej szanowanym i zaufanym partnerem z branży transportu wewnętrznego w Europie.
Posiadamy rozbudowaną bazę dostawców, jednak ponad 80% naszych europejskich dostawców jest zlokalizowanych w pobliżu naszych zakładów produkcyjnych.
Chociaż ponad trzy czwarte naszych dostawców posiada swoje siedziby w Europie, siedziby niektórych z nich znajdują się gdzie indziej, w krajach, w których ochrona prawna jest słabsza i nie obejmuje społeczności będących w trudnym położeniu materialnym. W roku 2023 zaktualizowaliśmy nasz Kodeks Postępowania dla Dostawców, aby rozwiązać ten problem, zgodnie z naszą Odpowiedzialną Polityką Zakupową.
Szereg unijnych regulacji dotyczących klimatu i kwestii społecznych – w tym rozporządzenie w sprawie pracy przymusowej i dialogu społecznego na szczeblu sektorowym – wymaga od nas dalszego zwiększenia nadzoru korporacyjnego w tym obszarze. Cieszymy się z tej możliwości wyrównania szans, która wynika z tego, że wszystkie firmy w UE będą musiały zająć się tymi kwestiami w sposób bardziej ujednolicony.
Dowiedz się o S3 - Otoczenie społeczne w naszym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju >>
Jak maksymalizujemy jakość i bezpieczeństwo klientów