Zarówno jako producent, jak i dostawca rozwiązań szukamy możliwości zmniejszenia naszego operacyjnego oddziaływania na klimat w naszych własnych procesach oraz w ramach wspierania działalności operacyjnej naszych klientów. Robimy to, wykorzystując nasze portfolio oparte na technologii oraz dokonując świadomych wyborów dotyczących projektowania i produkcji. W tym celu monitorujemy dane, unikamy odpadów, traktujemy efektywne zarządzanie energią i emisjami w sposób priorytetowy oraz koncentrujemy się na rozwiązaniach niskoemisyjnych. Dostosowujemy naszą sprawozdawczość w zakresie środowiska naturalnego do europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESSZR): E1 Zmiana klimatu, E2 Zanieczyszczenie, E3 Woda i zasoby morskie, E4 Różnorodność biologiczna, E5 Wykorzystanie zasobów i gospodarka o obiegu zamkniętym.
‘Chcemy być liderem działań w dziedzinie klimatu oraz postępować odpowiedzialnie w innych kwestach dotyczących ochrony środowiska’
Per Fyrenius,
Starszy Wiceprezes ds. Rozwoju Korporacyjnego
Pragniemy pozostać liderem działań na rzecz klimatu. W październiku 2023 roku przedstawiliśmy SBTi do zatwierdzenia nasze cele oparte na podstawach naukowych, a to z kolei pomogło nam w ustaleniu roku bazowego dla naszego korporacyjnego śladu węglowego oraz określeniu priorytetowych czynników wspomagających dekarbonizację. Czekając na zatwierdzenie celów przez SBTi, staramy się pozyskać zasoby, które są niezbędne do przyspieszenia redukcji emisji i osiągnięcia tych celów.
Dążenie do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
Opierając się na tych danych wejściowych, rozpoczynamy odliczania do neutralnego bilansu węglowego. Naszym obecnym celem jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich trzech zakresach do roku 2050. Nasze zaktualizowane cele zostaną ujawnione w roku 2024 po zatwierdzeniu ich przez SBTi.
Mobilizowanie naszego łańcucha wartości przy pomocy platformy technologicznej EcoVadis
Środowisko to jeden z czterech obszarów, który jest przez nas oceniany przy użyciu platformy technologicznej EcoVadis. Jest to obszar, za który otrzymujemy najwyższą, „wybitną” ocenę wynoszącą 90%.
Jednocześnie kontynuujemy współpracę z klientami, dostawcami, pracownikami i całym społeczeństwem w celu przyspieszenia dekarbonizacji. Od czasu naszego poprzedniego raportu zaprosiliśmy partnerów do platformy EcoVadis, aby zwiększyć przejrzystość działań w obszarze ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny). Oprócz tego ponad 200 dostawców udostępniło nam swoją ocenę dojrzałości węglowej na platformie EcoVadis.
Przeczytaj o E1 – Zmiany klimatyczne w naszym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju >>
Certyfikowane procedury zarządzania środowiskiem zgodne z normą ISO 14001 obowiązują we wszystkich naszych fabrykach i są wdrażane we wszystkich naszych spółkach handlowych. Od wszystkich głównych dostawców oczekuje się w równym stopniu, że będą posiadać certyfikat ISO 14001 oraz że podpiszą nasz Kodeksu Postępowania dla Dostawców, który określa szczegółowe wymagania dotyczące kontroli zanieczyszczeń przez naszych dostawców. Ocena na platformie technologicznej EcoVadis, którą przeprowadzamy u wszystkich naszych dostawców, umożliwi nam również zarządzanie ryzykiem na wyższym szczeblu łańcucha dostaw.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem REACH firma ma obowiązek informowania klientów o wszystkich naszych produktach, które zawierają substancję wzbudzającą szczególnie duże obawy (substance of very high concern, SVHC). Co roku aktualizujemy nasze pismo dotyczące rozporządzenia REACH na naszej stronie internetowej, aby zapewnić klientom dostęp do tych danych.
Przeczytaj o E2 - Zanieczyszczenie w naszym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju >>
Nasi interesariusze uważają, że nasza działalność jako producenta wózków widłowych prawdopodobnie nie wpływa istotnie na zasoby wodne i morskie. Niemniej jednak dostępne są dane dotyczące poboru wody w naszej europejskiej sieci. Nasze fabryki to głównie zakłady montażowe z ograniczonym poborem wody. Jeżeli występują jakiekolwiek istotne skutki w całym naszym łańcuchu wartości, prawdopodobnie można je znaleźć w działalności na wyższym szczeblu łańcucha wartości.
Jako część Toyota Industries Corporation (TICO) uzyskaliśmy również ocenę A- w kwestionariuszu dotyczącym bezpieczeństwa wodnego opracowanym przez CDP (Carbon Disclosure Project – organizację, która gromadzi i ujawnia dane dotyczące wyników przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska).
Przeczytaj o E3 – Zasoby wodne i morskie w naszym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju >>
Nasi interesariusze uważają, że nasza działalność jako producenta wózków widłowych prawdopodobnie nie wpływa istotnie na lokalną różnorodność biologiczną, jednak przeprowadzimy ocenę ryzyka na poziomie europejskim, aby to potwierdzić. W naszej branży wpływ na różnorodność biologiczną występuje w największym stopniu na wcześniejszych etapach łańcucha dostaw, dlatego też różnorodność biologiczna została uwzględniona w naszym Kodeksie Postępowania dla Dostawców.
Przeczytaj o E4 - Bioróżnorodność w naszym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju >>
Innowacje w modelu biznesowym o obiegu zamkniętym to sposób na utrzymanie konkurencyjności i realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Dostrzegamy istotną zmianę w prawodawstwie UE dotyczącym tego obszaru, które jest fundamentem unijnego Zielonego Ładu. Aktywnie współpracujemy z ekspertami nad opracowaniem mapy ryzyka i planu działalności o obiegu zamkniętym i spodziewamy się ciągłych ulepszeń w całym naszym łańcuchu wartości.
Zero muda: materiały zregenerowane
Już teraz odnawiamy i ponownie wykorzystujemy około 60% naszej floty wózków wynajmowanych, które uzyskują drugie życie w postaci wózków używanych i są sprzedawane naszym bezpośrednim klientom. Bezpośrednim zarządzaniem ich sprzedażą zajmują się nasze firmy marketingowe i sprzedażowe. Kolejne 30% używanych wózków trafia do klientów niebezpośrednich, tj. niezależnych dystrybutorów lub handlowców.
Innowacje w zakresie wynajmu i usług o obiegu zamkniętym
Nasze możliwości w zakresie renowacji zwiększają się nieustannie w całej naszej europejskiej sieci. Około 40% maszyn od klientów bezpośrednich uzyskuje nowe życie i ponownie trafia do użytku w ramach naszych programów wynajmu, służąc klientom do różnorodnych zastosowań.
Nasz serwis odgrywa równie ważną rolę w zapewnianiu maksymalnej żywotności naszych wózków. Aby zminimalizować ilość odpadów i usprawnić obieg zamknięty, chcemy zwiększyć te liczby, uruchamiając wewnętrzne programy, których celem jest uzyskanie pierwszego i drugiego życia dla wózków i akumulatorów przywracanych do eksploatacji.
Jak maksymalizujemy jakość i bezpieczeństwo klientów