Natures Menu to producent zdrowej pod względem odżywczym, inspirowanej surowymi składnikami karmy dla kotów i psów. Ta brytyjska firma od dawna współpracuje z Toyota Material Handling, począwszy od kupna „ręcznych wózków paletowych” ponad 15 lat temu. Od tego czasu stale powiększa swoją flotę wraz z rozwojem firmy.
Natures Menu zatrudnia 215 osób w całym kraju w dwóch zakładach produkcyjnych i czterech centrach dystrybucyjnych. Zaopatrują wyspecjalizowanych sprzedawców karmy dla zwierząt domowych, takich jak Pets at Home i Jollyes, a także współpracują z gigantem spożywczym, Waitrose.
Jesienią 2017 roku firma otworzyła nowy, warty 17 milionów funtów, najnowocześniejszy zakład produkcyjny z odważnymi ambicjami zwiększenia produkcji żywności o ponad 200 ton tygodniowo.
Gdy Craig Taylor, dyrektor zarządzający Natures Menu, dowiedział się o istnieniu Działu Rozwiązań Logistycznych Toyota Material Handling, na etapie planowania zakładu zaprosił firmę Toyota do opracowania rozwiązań dla różnych obszarów fabryki, takich jak dobór typów regałów, specjalna antresola dla obszaru mroźni, oraz wózki widłowe do pracy w temperaturze otoczenia oraz w niskich temperaturach.
Fakt, że Toyota może zaoferować kompletny pakiet obejmujący wózki widłowe, projekt regałów i rozwiązania dotyczące podłóg spodobał się klientowi - na jego decyzję miały wpływ zwłaszcza rozwiązania w zakresie regałów wjezdnych dla mroźni. Toyota dostarczyła konwencjonalne regały do strefy składowania w temperaturze otoczenia oraz regały wjezdne do przechowywania zamrożonych surowców. Regały mają głębokość czterech palet i pozwalają na składowanie 1000 palet na powierzchni 675 metrów kwadratowych.
Kluczowym wymaganiem projektu była konstrukcja antresoli podpierająca system przenośników podwieszanych nad regałami wjezdnymi. Wymagało to kompleksowego rozwiązania układu, zaprojektowanego w ścisłej współpracy pomiędzy Toyotą, architektami i inżynierami budowlanymi klienta oraz dostawcami przenośników. Miało to na celu zapewnienie, że wszystkie elementy antresoli będą w stanie wspierać przenośnik mimo ograniczeń związanych z projektem podłogi.
Całość projektu została ukończona zgodnie z napiętym harmonogramem, by spełnić wymagania klienta i zdążyć z instalacją na dzień uruchomienia obiektu. „Toyota była w stanie wykazać, że może nam zaoferować kompletne rozwiązanie pod klucz dla każdego aspektu projektu dotyczącego sprzętu do transportu wewnętrznego i przechowywania produktów”. To dało nam pewność, co do wyboru Toyoty jako partnera w tym projekcie” – mówi Craig Taylor.
Aby osiągnąć znacznie większą wydajność nowej fabryki, Natures Menu potrzebowało dostawcy sprzętu do transportu wewnętrznego, który szybko zareaguje i w razie potrzeby naprawi wózki w krótkim czasie.
Aby sprostać nowym wymaganiom, oprócz dotychczasowej floty wózków, składającej się ręcznych wózków paletowych i elektrycznych wózków z przeciwwagą, zastosowano także cztery nowe wózki. Dwa wózki wysokiego składowania i dwa elektryczne wózki paletowe z kierowcą przeznaczone do pracy w mroźniach. Natures Menu ma nie tylko pozytywne doświadczenia z wcześniejszej współpracy z Toyotą, lecz również obecnie uzyskuje dodatkowe korzyści pod postacią zwrotu pieniędzy i gwarancji wydajności. Oznacza to, że firma ma zagwarantowany stałe dobre serwisowanie, a dostarczony sprzęt do transportu wewnętrznego będzie nadal działał z maksymalną wydajnością wraz z dalszym rozwojem działalności.
Wykorzystując nowoczesny obiekt i nowe typy wózków, z którymi Natures Menu musi się zapoznać, firma chce zaprząc najnowszą technologię do skutecznego zarządzania pracą sprzętu do transportu wewnętrznego i jego operatorów.
System zarządzania flotą Toyota I_Site z kontrolami przed rozpoczęciem pracy dał firmie wszystko, czego potrzebowała w zakresie wózków, ich operatorów i zarządzania flotą. Odegrał też dużą rolę w jej procesie decyzyjnym i jest aktywnie wykorzystywany w działalności firmy każdego dnia.
Toyota będzie nadal oferować klientowi innowacyjne rozwiązania, zachęcając go do rozważenia w następnym kroku zastosowania akumulatorów litowo-jonowych.
Wiodący światowym producent żywności, firma Döhler, potrzebowała rozwiązania do składowania tysięcy palet z żywnością w chłodni. W związku z tym Toyota Material Handling dostarczyła tej firmie system regałów z półautomatycznymi transporterami wahadłowymi, który to, dzięki efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni jest idealnie dopasowany do specyfiki chłodni